Occasional Tables
-
Breegin T007-527 Chair Side End Table
(Occasional Tables - End Tables)Inlay accents, fluted details and an oil-rubbed effect on the rich finish give this chairside end table such great character. The base shelf is just the place for a storage basket, decorative vase or other accent piece. You’ll love the deep drawer with removable tray offering handy storage, too.
$139.95
$239.95
Save $100.00
Ask an Expert- Documents
- Assembly Guide
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Breegin |
| Table Type | End Tables |
| Style | Contemporary |
| Color | Brown |
| Material | Veneer, Wood or wood byproducts |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Information |
• Pewter-tone hardware • Made of veneers, wood and engineered wood • Hand-finished • 1 fixed shelf • 1 drawer with removable black PVC laminate tray |
| DIMENSIONS | |
| Width | 13.13 inch(es) / 33.35 cm |
| Height | 23 inch(es) / 58.42 cm |
| Depth | 22.13 inch(es) / 56.21 cm |
| Weight | 30 lb(s) / 13.61 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 24.5 inch(es) / 62.23 cm |
| Height | 12.63 inch(es) / 32.08 cm |
| Depth | 15.75 inch(es) / 40.01 cm |
| Weight | 34 lb(s) / 15.42 kg |
| Volume | 2.82 cu. ft. / 0.08 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052110876 |
-
Whether your inspiration is contemporary or classic, this queen sofa sleeper's good looks and affordable + More
-
$3,749.95
Save $1,560.00
$2,189.95
Modmax 92102S7 6 pc Sectional with Storage Console
(Sectionals - Stationary)Looking cool and contemporary is great. But when it comes down to it, you’re all about low-maintenance + More
-
Casual and contemporary, this sofa suits those with a keen eye for everyday luxury. Its expertly matched + More
-
$1,519.95
Save $630.00
$889.95
Stoneland 3990494 Double Reclining Loveseat with Console
(Loveseats - Reclining)For those who love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, this reclining loveseat + More
-
Casual and contemporary, this seating package suits those with a keen eye for everyday luxury. Its expertly + More
-
$1,659.95
Save $690.00
$969.95
Crossplex PCU6450613 Power Recliner with Adjustable Headrest
(Recliners - Power)Versatile style teams up with everyday convenience to create this power recliner. Settle into the sleek + More
-
Merging traditional motifs with a modern hue, this ottoman ties your transitional seating area together. Turn + More
-
The classic leather club chair—reimagined with today’s sensibilities in mind. Beautifully scaled, amply + More
-
All the great elements of Mission-style design—including mortise-and-tenon decorative overlays—packed into an + More
